Wiza elektroniczna do Sankt Petersburga i Kaliningradu – jak uzyskać?

0

Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak uzyskać darmową wizę elektroniczną na wyjazd do Obwodu Kaliningradzkiego oraz Obwodu Leningradzkiego.

Wiza do Sankt Petersburga i Kaliningradu- najważniejsze informacje

Wspaniała wiadomość dla wszystkich podróżujących do ,,Wenecji Północy”- już od 1 października 2019 do Sankt Petersburga można dostać się bez skomplikowanego procesu wizowego !

Wnioski o bezpłatną wizę do Sankt Petersburga i Kaliningradu można składać na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej  http://electronic-visa.kdmid.ru/spb_home_en.html

Jak wygląda więc proces składania wniosku wizowego?

Aby wjechać do Petersburga bez wizy należy zarejestrować się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji oraz wypełnić odpowiedni wniosek. We wniosku musimy uzupełnić w pierwszej kolejności swoją narodowość oraz obszar, na który chcemy wjechać. 

Następnie akceptujemy odpowiednie zgody i wypełniamy swoje dane osobowe. Niezbędny, aby wjechać bez wizy do Petersburga jest paszport, który musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od dnia, w którym aplikujemy. Do wniosku załącza się również zdjęcie paszportowe w pliku cyfrowym. 

Dobrze jest również posiadać ubezpieczenie medycznego w wysokości minimalnej 30 tysięcy euro, które zapewnia darmową opiekę medyczną na terenie Federacji Rosyjskiej.

aplikowanie o wize elektroniczną rosja

Przy składaniu wniosku o wizę do Sankt Petersburga należy wziąć pod uwagę fakt, że wniosek należy złożyć najpóźniej na 4 dni przed planowaną podróżą. Wiza ta uprawnia do przebywania w Sankt Petersburgu lub Kaliningradzie maksymalnie 8 dni, jednak jej ważność wynosi 30 dni od dnia pozytywnego jej przyznania.

 E- wiza do Sankt Petersburga dotyczy takich typów wiz, jak:

-wizy turystycznej

-wizy biznesowej

-wizy humanitarnej

E-wiza do Sankt Petersburga, czyli wiza wypełniana elektronicznie, jest całkowicie bezpłatna. W aplikacji podaje się także datę wyjazdu, jednak jest to tylko orientacyjna informacja, która nie wpływa na sam wjazd do Rosji. Ważne, aby była to data zawarta w trzydziestodniowym przedziale ważności wizy.

Jak proces wyjazdu bez wizy do Sankt Petersburga wygląda w praktyce?

Po dokładnym i prawidłowym wypełnieniu wniosku, w przeciągu 4 dni otrzymuje się decyzję o jej przyznaniu. Informację o przebiegu można śledzić na bieżąco na stronie http://electronic-visa.kdmid.ru/spb_home_en.html w zakładce: Check an e-visa status.

Po sprawdzeniu statusu i informacji, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie, należy pobrać i wydrukować powiadomienie o przyznanej e- wizie za pomocą przycisku Download notice. Dokument ten możemy również wysłać sobie mailowo. 

Podczas przekraczania granicy wizę okazuje się odpowiednim Służbom Granicznym lub przewoźnikowi- w sytuacji, gdy decydujemy się na zorganizowany transport. Ważne jest to, że przebywając w danym regionie, możemy wyjechać z niego tylko i wyłącznie przez przejścia graniczne na jego terytorium.

Posiadając wizę do Petersburga oraz całego obszaru leningradzkiego możemy wjechać na terytorium Rosji drogą lotniczą, morską oraz własnym, drogowym środkiem transportu, a także pieszo przekraczając granicę. Wjechać oraz wyjechać można dowolnie wybranym przejściem granicznym. 

Granicę można przekroczyć w następujących miejscach:

-na lotnisku w Kaliningradzie- Khrabrovo

-na kolejowym przejściu granicznym w Mamonovie

-w portach morskich miast, takich jak: Kaliningrad, Bałtijsk i Svetly, 

-w samochodowych przejściach granicznych w miastach: Gusev, Bagrationovsk, Mamontovo (Grzechotki oraz Gronowo).

wiza do petersburga i kaliningradu

Uwaga! Wiza do Rosji nie jest gwarancją wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. Dlaczego? Ponieważ dokładnie tak samo, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich wiz, na granicy funkcjonariusze mogą cofnąć pozwolenie na wjazd, gdy cokolwiek będzie wzbudzało ich podejrzliwość.

Related Posts