Słowenia – dlaczego naprawdę warto ją odwiedzić i co warto zobaczyć?

0
jezioro bled słowenia

Kilka słów o rosnącej popularności Słowenii

Słowenia to niewielki, górzysty kraj położony nad Morzem Adriatyckim, który zaczął swoją popularnością doganiać swoich znanych sąsiadów – Chorwację oraz Włochy. Jest to idealne miejsce dla  miłośników aktywnych wypoczynków, długich spacerów, pasjonatów historii oraz zabytków. Wybierają się tam również osoby chcące nacieszyć się piaszczystymi plażami oraz przejrzystymi i ciepłymi wodami Adriatyku. Atrakcji w Słowenii jest naprawdę wiele i warto zdecydować się na parę z nich, aby móc wspominać wizytę w tym kraju z radością i sentymentem oraz, pewnego dnia, być może tam wrócić.

Czym zachwyca Słowenia – co trzeba koniecznie zobaczyć?

Wybór co do wakacji w Słowenii już padł. I co dalej? Co warto zobaczyć i w jakie rejony się udać?

Miejsca idealne dla miłośników aktywnego spędzania czasu

Wartym odwiedzenia jest, sławne w całej Europie, jezioro Bled, które słynie z krystalicznie czystej wody w nieco tropikalnym, turkusowym kolorze. Jego główną atrakcją jest mała, urokliwa wysepka, na której znajduje się kościół i plebania. Można dostać się na nią tylko i wyłącznie łódką (warto skorzystać z taksówek wodnych). Nad brzegiem jeziora, na szczycie ostrego klifu znajduje się jeden z najstarszych w Słowenii zamek. Z jego murów rozciąga się “zapierający dech w piersiach” widok. Jezioro Bled uznawane jest za wizytówkę Słowenii oraz jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc.

Dla miłośników aktywności fizycznej oraz fanatyków pieszych wędrówek doskonałą pozycją jest Park Narodowy Triglav. Jego nazwa pochodzi od najwyżej góry, położonej w centrum parku (jest to również najwyższy punkt Słowenii). Rozciąga się wzdłuż włoskiej i niedaleko austriackiej granicy i swoim zasięgiem obejmuje około 3% całego kraju. Najbardziej popularnym miejscem do spaceru w parku jest wąwóz Vintgar. Turyści nie muszą obawiać się, że się zgubią, ponieważ cała trasa (około 1,6 kilometra) jest bardzo dobrze oznaczona. Szlak składa się głównie z drewnianych pomostów (z których można podziwiać wartką rzekę oraz wodospady) oraz wyznaczonej ścieżki.

Jaskinie Szkocjańskie – to wybór dla miłośników wędrówek oraz wspinaczek górskich. Znajdują się około 20 kilometrów od Triestu, a ich łączna długość wynosi 6 kilometrów. Do zwiedzania udostępnione są trzy trasy, w tym dwie do zrobienia z przewodnikiem. Jedną z nich można pokonać samodzielnie. Największą atrakcją jest most Cervenik, który zawieszony jest nad kanionem rzeki Reka na wysokości 50 metrów.

Miejsca idealne do wypoczynku  – półwysep Strunjan.

Wielu turystom Słowenia kojarzy się z plażami i cudownymi widokami na Adriatyk. To wszystko zapewnia półwysep Strunjan, uznawany za jednen z bardziej urokliwych zakątków kraju. Dużą popularnością cieszą się wysokie na 80 metrów strzeliste klify, z których rozciąga się przepiękny widok na morze. Oprócz tego znajdują się tu piękne plaże – naturalne, dzikie oraz przeznaczone dla turystów. Dzikie, zarośnięte plaże ulokowane są pod najwyższym z klifów i są idealnym miejscem do spacerów. Półwysep cieszy się dużą popularnością zwłaszcza podczas letniego sezonu.

Miejscem wartym zobaczenia jest oczywiście stolica Słowenii. Mowa tu o Lublanie. Nie jest to największe i najbardziej nowoczesne miasto, ale ma swój urok i to przyciąga wielu turystów. Największa zaletą miasta są klimatyczne uliczki oraz zabytkowe budowle. Warto poświęcić czas na zwiedzanie starego miasta położonego wzdłuż rzeki Ljubljanica. Największą wizytówką Lublany jest dobrze zachowany, średniowieczny zamek, z którego doskonale widać panoramę miasta. Oprócz niego warto zwiedzić ratusz, katedrę św. Mikołaja, kościół Franciszkanów, Park Gwiazdy oraz Most Smoczy.

Related Posts