Mazury – gdzie jechać? Najciekawsze miejsca na Mazurach

0
mazury

Mazury są jedną z trzech najchętniej wybieranych lokalizacji na urlop wśród Polaków. Bardzo dużą zaletą odpoczynku na Mazurach są kontakt z przyrodą, cisza, stosunkowo mała ilość innych wczasowiczów oraz czyste zbiorniki wodne. Czas wolny w tych magicznych okolicach można spędzić na wiele sposobów: aktywnie bądź odpoczywając nad jeziorem, na łodzi albo pod namiotem w lesie, z dziećmi oraz rodziną lub w gronie znajomych imprezując. Gdzie zimą, a gdzie latem jechać na Mazury? Gdzie na ryby? Gdzie konkretnie pojechać z dzieckiem? 

Najciekawsze miejsca na Mazurach – gdzie jechać na Mazury?

  • Giżycko – O Giżycku słyszał na pewno każdy z nas. Lokacja słynie między innymi z tego, że w żadnej innej gminie w naszym kraju zbiorniki wodne nie zajmują takiej przestrzeni. Ponadto Giżycko jest stolicą żeglarstwa. Znajdziemy tu nie tylko wspaniały jeziora i tereny zielone, ale również Twierdzę Boyen, jedyny w Polsce most obrotowy, zamek krzyżacki (obecnie przekształcony w hotel) oraz liczne szlaki turystyczne.
  • Mikołajki – Jest to jedno z najpopularniejszych miast na Mazurach. Poza cudowną fauną i florą można zobaczyć przystań jachtową, stok narciarski, Przystań Żeglugi Mazurskiej oraz rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno. Sprawdź autobus do Mikołajek
  • Mrągowo – Mrągowo jest szerzej znane jako miasto country. Od dwudziestu pięciu lat jest tu organizowany piknik muzyki country. Impreza odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. Poza porą festiwalu w Mrągowie można spędzić miło czas, zwiedzając Muzeum Sprzętu Wojskowego, molo nad jeziorem oraz miasteczko Mrongoville.
  • Kadzidłowo – Miejscowość słynie z parku dzikich zwierząt. Park znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Zobaczymy w nim między innymi bobry, dziki, jelenie, kozy, sarny, żurawie, żubry oraz wiele gatunków ptaków. Dozwolone jest głaskanie, podziwianie z bliska oraz karmienie.

Gdzie na wakacje, a gdzie na ferie zimowe? Najładniejsza miejsca na Mazurach

Latem szczególnie warto odwiedzić miejsca z łatwym dostępem do jezior i lasu. W Węgorzewie jest bardzo blisko do jeziora Mamry, przez które przechodzi szlak żeglarski do Mikołajek oraz Giżycka, które również idealnie nadają się do spędzania czasu w wakacje przy wodzie. W cieplejsze dni warto także odwiedzić Ostródę, Ełk, OlsztynMrągowo oraz Kretowiny. 

Mazury zimą – gdzie jechać?

Jeżeli chodzi o ferie zimowe, strzałem w dziesiątkę jest spędzenie ich w Gołdapi oraz Mrągowie, gdzie wielbiciele zimowych szaleństw z pewnością znajdą coś dla siebie dzięki obecności stoków oraz wyciągów.

Gdzie warto pojechać na Mazury z dziećmi?

Jeżeli chcemy zabrać nasze dzieci na Mazury, warto wybierając nocleg zwrócić uwagę na obecność w pobliżu placu zabaw, boiska, przestrzeni do zabawy oraz innych atrakcji dla dzieci. Szczególnie dużą popularnością na Mazurach wśród najmłodszych cieszą się liczne aquaparki, planetarium w Olsztynie, Mazurolandia, wspomniany wcześniej park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, skansen w Olsztynku oraz Wilczy Szaniec.

Gdzie na ryby?

Wśród wędkarzy największą popularnością cieszą się jezioro Juksty, Wersminia, Rumiańskie, Mleczarskie, Bartbetowskie, Roś, Łomy, Stawy Martiany oraz rzeka Pasłęka.

Related Posts