Kazbek – najpopularniejsza góra Gruzji

0
gruzja kazbek

Górujący nad Gruzją, siejący postrach szczyt Gruzji ma wysokość 5033 m.n.p.m. i kryje w sobie wiele tajemnic, legend i historii. Kultowy już Kazbek położony jest we wschodniej części centralnego Kaukazu na granicy z Rosją, nieopodal słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej oraz miasteczka Stepancminda, gdzie zatrzymuje się najwięcej turystów i podróżników chcących skorzystać z różnorodnych i malowniczych tras trekkingowych wokół i z której przy odrobinie szczęścia można podziwiać imponujący, ciężki szczyt. Przy odrobinie szczęścia, bo zazwyczaj góra kryje się wśród chmur, jeśliby jednak obudzić się nieco wcześniej, jest spora szansa, że o świcie zaprezentuje się w pełnej krasie.

Jak wejść na Kazbek zimą lub latem?

Do Stepancmindy (dawniej funkcjonowała nazwa Kazbegi) można się dostać tanim, choć powolnym autobusem, nieco szybszą marszrutką lub prywatną taksówką, które wyjeżdżają z dworca Didube w Tbilisi. Poza wspaniałymi i rozległymi trasami trekkingowymi turystów przyciąga ikona Gruzji, czyli kościółek Tsminda Sameba, niejako otulony Kazbegiem i to tutaj większość z nich kończy wspinaczkę. Nie brakuje jednak tych, którzy wybierają się dalej do lodowca albo i na sam szczyt. Istnieje wówczas możliwość przenocowania w kościółku, wystarczy rozłożyć karimatę i śpiwór, opłaty nie są pobierane. Wierzchołek wzgórza świątynnego przekracza wysokość 2000 m.n.p.m., jest więc stamtąd lepsze wyjście w góry. Trasa prowadząca z Tsmindy Sameby do lodowca Gergeti nie należy do najłatwiejszych, ale zapierające dech pejzaże rekompensują trudy wędrówki. Z czasem roślinność ubożeje, temperatura spada, pojawiają się ogromne głazy, chmury ograniczające widoczność, a w końcu jęzor lodowca i tutaj, tj. na wysokości około 3400 m.n.p.m., zazwyczaj turyści zawracają. Dalsza droga może być dostępna dla doświadczonych wspinaczy z odpowiednim sprzętem i przygotowaniem, a sukces i tak w znacznej mierze zależeć będzie od pogody. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z rozmachu Kazbeku, a łatwość w dotarciu pod górę złudnie może sugerować łatwość wchodzenia w ogóle. Nie należy zapominać, że jest to pięciotysięcznik. Trudniejszy niż sąsiedni Elbrus.

Góra Kazbek – miejsce w kulturze

Gruzini górę nazywają Mkinwarcweri, co oznacza “Lodowy szczyt” i, co nie dziwi, uznają je za miejsce święte. Nawet starożytni Grecy uważali, że jest to kraniec świata. Według mitologii do Kazbeku właśnie przykuty został Prometeusz (czy gruziński Amirani, odpowiednik Prometeusza). Sama geologiczna budowa Kazbeku nie może nie nadawać mu pewnych magicznych właściwości w kulturze. Jest to drzemiący wulkan otulony lodowcami, co jakiś czas groźnie dający znak o swej aktywności powodując niebezpieczne wyziewy. Przykładem takiego wyziewu może być wyrzut gorących głazów bogatych w związki siarki z 2002 roku, który spowodował zerwanie się lodowca Kołka, w wyniku czego zginęło ponad sto osób.

Do dziś Święta Góra zbiera swoje ofiary. Nic dziwnego, że jest tak obecna w pieśniach, czy poezji, a opowieści o niej niejednokrotnie wywołują drżenie głosu i ciarki na plecach. Miejscowi wypowiadają się o niej z pokorą i szacunkiem – ostatecznie, ile może znaczyć człowiek wobec dramaturgii natury, zwłaszcza w cieniu takiego olbrzyma.

Related Posts