Jezioro Issyk–Kul – Największa atrakcja turystyczna Kirgistanu

0
Jezioro Issyk–Kul kirgistan

Issyk-Kul to największe jezioro Kirgistanu, znajdujące się w północno-wschodniej części kraju pomiędzy górami Tienszan, około 125 kilometrów od Biszkeku. Każdy turysta odwiedzający Kirgistan musi koniecznie zobaczyć Issyk-Kul, który od wielu lat stanowi najważniejszą atrakcję przyrodniczą tego państwa.

W języku kirgiskim nazwa jeziora oznacza „ciepłe jezioro”. Jest to słony zbiornik, który należy do największych jezior na świecie. Issyk-Kul jest też drugim co do wielkości jeziorem górskim (na pierwszym miejscu jest Titicaca w Ameryce Południowej). Jego powierzchnia zajmuje 6280 kilometrów kwadratowych, a maksymalna głębokość sięga 700 metrów. Wokół jeziora panuje przyjazny mikroklimat. Kiedy w Azji Środkowej latem są upały, obszar Issyk-Kul jest chłodny, natomiast zimą dzięki gorącym źródłom i niewielkiemu zasoleniu jezioro nie zamarza. To właśnie dlatego jezioro nazwane zostało przez tutejszych ludzi „ciepłym”.

Historia Jeziora Issyk-Kul

Co jest takiego niezwykłego w jeziorze? Ludzie uwielbiają to miejsce przede wszystkim za cudowne widoki. Wokół błękitnych wód rozciągają się przepiękne czterotysięczniki. Malowniczość tego miejsca znana była już w czasach starożytnych. Przebiegała tutaj jedna z tras Szlaku Jedwabnego, a jezioro stanowiło ważne miejsce odpoczynku dla podróżujących karawan i armii. Według legend jeziorem zachwycił się sam Czingis Khan i przebywał nad jego brzegiem kilka razy. Prawdopodobnie mongolski władca ukrył w tym miejscu skarb. Według innych relacji gdzieś przy jeziorze znajdował się wielki pałac innego legendarnego  władcy – Timura Chromego, który zdołał podbić połowę Azji, a w starożytności żołnierze Aleksandra Macedońskiego założyli tutaj miasto.

W ciągu setek lat wody jeziora opadały i cofały się. Wiele budynków i miast znalazło się przez to pod wodą. Do dzisiaj według archeologów w jeziorze znajdują się ślady około 10 miejscowości. Największa jaką udało się do tej pory znaleźć znajdowała się na wschodnim krańcu jeziora prawdopodobnie około II wieku p.n.e. Była to miejscowość Chigu. Archeologom udało się znaleźć wiele przedmiotów jak broń, ceramika, ozdoby i fragmenty miejskich murów. Rosjanie zaczęli się osiedlać na obszarze dzisiejszego Kirgistanu w II połowie XIX wieku. Na wybrzeżu północnym powstały liczne miejscowości wypoczynkowe, a Issyk-Kul stał się popularnym miejscem turystycznym w czasach ZSRR.

Atrakcje nad jeziorem Issyk-Kul – miejscowości turystyczne

   Issyk-Kul odwiedzane jest dzisiaj głównie przez turystów z Kazachstanu, ale z każdym rokiem można spotkać zwiedzających z innych krajów. Do najważniejszych ośrodków wypoczynkowych należą Czołponata i Tamczy, które znajdują się na północnym wybrzeżu. W Czołponacie znaleźć można wiele obiektów hotelarskich i gastronomicznych, a przy brzegu znajdują się liczne żaglówki, katamarany, motorówki  i różne atrakcje dla turystów jak np. dmuchane banany. Tamczy jest mniejsza i spokojniejsza. Wypoczywa tu głównie klasa średnia. Kiedy jest dobra pogoda można podziwiać ośnieżone szczyty Tienszanu, znajdujące się po drugiej stronie jeziora. Za miastem Czołpanata znajduje się piękna dolina tysiąca głazów, które pokryte są petroglifami. Powstały około 1500 lat p.n.e. To jedna z największych atrakcji Issyk – Kul. Przedstawione są na nich zwierzęta (jelenie, wilki i sceny polowań) i jest to prawdopodobnie dzieło cywilizacji Saka.

Na południowym brzegu założone zostało kiedyś przez Rosjan miasto Karakoł, które stanowi dobrą bazę wypadową w góry. Zatrzymał się tutaj kiedyś Mikołaj Przewalski, który odkrył dzikiego konia, nazwanego później koniem Przewalskiego. Miasto nosiło wcześniej nazwę Przewalsk, ale w 1991 roku powrócono do starej nazwy. Południowy brzeg jeziora uważany jest za bardziej dziki. Znany jest przede wszystkim z górskich szlaków i jazdy konnej.

Related Posts