Gdańsk – jak dojechać, atrakcje, co warto zobaczyć

0

Gdańsk jest miastem wojewódzkim, legitymującym się bogatą historią i dużymi walorami krajobrazowymi. Pod względem liczby ludności zajmuje szóste miejsce w kraju, zaś dla wielu turystów jest numerem 1 w kwestii wakacyjnych destynacji lub przynajmniej plasuje się na podium, jeśli chodzi o cel podróży. Wspólnie z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto, mające odwiedzającym je gościom sporo do zaoferowania.

Może nie wszystkie drogi, ale…

Gdańsk ze względu na swoje znaczenie nie tylko dla regionu, ale i całej Polski, jest naprawdę dobrze skomunikowany z pozostałą częścią kraju. Sieć drogową miasta stanowi między innymi kilka dróg wojewódzkich, drogi krajowe, a także drogi ekspresowe, których fragment przebiega chociażby obwodnicą trójmiejską. Można tu dojechać z różnych stron albo… dostać się z powietrza, wybierając podróż do portu lotniczego Gdańsk-Rębiechowo. Dla tych, którzy wolą bardziej przyziemne widoki, a nie dysponują własnymi środkami lokomocji, pozostają dalekobieżne połączenia autobusowe oraz kolej. Do Gdańska kursują pociągi z rozmaitych zakątków państwa znad Wisły, a nawet i z Berlina oraz Wiednia. Może zatem nie wszystkie drogi tutaj prowadzą, ale niewątpliwie sposobów, by dostać się nad Bałtyk, nie brakuje.

Standardowo i nie tylko

Wszyscy turyści odwiedzający stolicę województwa pomorskiego udają się na Starówkę, by przespacerować się ul. Długą i z bliska podziwiać odrestaurowane kamienice, by zrobić sobie zdjęcie przy znanej fontannie Neptuna, a potem na fotografii uwiecznić też pobliski Dwór Artusa, by przejść przez Bramę Zieloną, a następnie idąc wzdłuż Motławy przypatrywać się typowym dla miasta bramom wodnym. Warto jednak zapuścić się również w inne rejony Gdańska, by poznać jego różnorodność.

Symbol bolesnej historii

Uczniowie, mając lat naście, słyszą na lekcjach historii o II Wojnie Światowej i jej początkach, mających miejsce w rejonie Westerplatte. Wczesnym rankiem półwysep został ostrzelany przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Westerplatte broniło się przez tydzień, ale wobec naporu ze strony wroga polscy żołnierze byli bezsilni, co poskutkowało kapitulacją. Dowodów tej heroicznej walki nie brakuje, a należą do nich Ruiny Nowych Koszar, Wartownia numer 1 czy Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte. O historycznych wydarzeniach stale przypomina górujący nad okolicą Pomnik Obrońców Wybrzeża i widniejący nieopodal napis “Nigdy więcej wojny”, mówiący wiele, jak bardzo były to bolesne i ciężkie dla narodu czasy.

Wyspa w mieście

Nie trzeba wypływać na otwarte morze, by znaleźć się na wyspie… Wyspa Sobieszewska jest dzielnicą Gdańska i ze względu na swoje położenie oraz malownicze krajobrazy jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Otaczają ją wody Zatoki Gdańskiej, Martwej Wisły, Przekopu Wisły oraz Wisły Śmiałej, zaś jej północne rejony porasta las. Miłośników przyrody przyciągają tutaj rezerwaty przyrody Ptasi Raj oraz Mewia Łacha, z kolei zwolennicy biernego wypoczynku mogą oddać się plażowaniu z dala od zgiełku dużej aglomeracji. Osłonięte pasmem wydm piaszczyste plaże urzekają urokiem i dzikim charakterem, pozwalając relaksować się w warunkach ciszy i spokoju.

Urzekająca Oliwa

Warta odwiedzenia jest również dzielnica Oliwa i znajdujący się w jej obrębie Park im. Adama Mickiewicza. Mnóstwo zieleni, trawiasty dywan z bukszpanu, stare lipy, Potok Oliwski, palmiarnia, staw oraz ogród w stylu japońskim stanowią atrakcje tego miejsca, zachęcając do poznania tego urokliwego zakątka. Oliwa to jednak nie tylko park. To także ogród zoologiczny, obiekty architektury sakralnej jak Archikatedra Oliwska czy Wzgórze Pachołek z 15-metrową stalową wieżą widokową.

Miejsc godnych polecenia jest w Gdańsku wiele, więc warto wybrać coś dla siebie z bogatej oferty turystycznej miasta.

Related Posts