Armenia – atrakcje, co warto zobaczyć

0
armenia krajobraz

Armenia znajduje się na pograniczu Europy i Azji. Nie jest popularnym kierunkiem jeśli chodzi o podróżowanie. I bardzo dobrze – dzięki temu ten piękny kraj wciąż zachowuje swój charakter. Armenia ma wiele do zaoferowania: pyszną kuchnię, serdeczność ludzi, niezapomniane krajobrazy, urzekające budowle i monastyry. Brak rozwiniętego zaplecza turystycznego na dużą skalę, co ma miejsce w sąsiedniej Gruzji, sprawia, że ceny są atrakcyjne, a prawdopodobieństwo trafienia na dziki, nieoblegany przez tłumy turystów zakątek jest bardzo duże. Mimo swej niewielkiej powierzchni, Armenia ma z pewnością wiele do zaoferowania. Gdzie warto się udać?

Erywań, czyli z wizytą w stolicy Armenii

O Erywaniu krążą różne opinie, również te negatywne. Słyszy się, że miasto jest szare, przygnębiające i nudne. Nie jest to prawda. Erywań być może na pierwszy rzut oka faktycznie ma niewiele do zaoferowania. Warto jednak sobie uświadomić, że jest ono bardzo stare, starsze od Rzymu! Miejscem, które trzeba koniecznie tu odwiedzić jest tzw. Kaskada (Centrum Sztuki Cafesjana). Nazywa się tak masywne schody, wokół których znajduje się wiele rzeźb i artystycznych instalacji. Z góry zaś rozpościera się niezapomniany widok na miasto i świętą górę Ormian Ararat, która znajduje się już jednak na ziemi tureckiej. Oprócz tego, warto zajrzeć do Matendaramu, czyli muzeum starożytnego piśmiennictwa, przejść się Placem Republiki, czy chociażby zobaczyć pomnik Matki Armenii.

Monastyr Chor Wirap – serce ormiańskiej państwowości i duchowości 

Niewielki monastyr Chor Wirap znajdujący się na półce skalnej, podczas gdy w tle widoczny jest potężny Ararat to widok, którego nie sposób zapomnieć. Ale ten nieduży kompleks budynków ma również ogromne znaczenie dla historii Armenii i początków jej państwowości. To właśnie tutaj uwięziony został apostoł Grzegorz Oświeciciel, który po wielu latach spędzonych w lochu uzdrowił władcę z ciężkiej choroby. Król wówczas nawrócił się, a Armenia – jako pierwszy kraj na świecie – przyjęła chrześcijaństwo za religię państwową. Stało się to w 301 roku.

Zabytki i kultura Armeni – mnogość monastyrów i chaczkarów 

W Armenii zobaczyć można mnóstwo chaczkarów, czyli kamiennych krzyży, z bogatą ornamentyką. Najczęściej znajdują się one przy świątyniach, choć spotka się je w wielu miejscach. Armenia to także kraj monastyrów, pośród których warto odwiedzić następujące:

– Monastyr Tatev. Powstał w IX wieku, a znajduje się na skalistym zboczu, co podkreśla jego surowy charakter. Do klasztoru dotrzeć można za pomocą najdłuższej kolejki na świecie “Skrzydła Tatevu”, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą okolicą.

– Monastyr Noravank. By zobaczyć ten obiekt, należy udać się w długą i ekscytującą podróż – kościół ukryty jest bowiem wśród czerwonych skał, a lokalny transport niezbyt często tu dociera.

– Monastyr Geghard. Nazywany jest Klasztorem Włóczni, gdyż przez wiele wieków znajdowała się tam niezwykła relikwia – grot włóczni, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu. Sam klasztor powstał w IV wieku. Co niezwykłe, częściowo został on wybudowany w skale. We wnętrzu zachwycają snopy światła przebijające się do ciemnych pomieszczeń.

– Katedra w Eczmiadzynie. Najstarsza, największa i być może najważniejsza świątynia ormiańska,  gdzie przechowywane są liczne relikwie, rzeźby, krucyfiksy, ikony oraz rękopisy. Centrum duchowości Ormian.

Armenia to kraj, którego nie można pominąć jadąc na Kaukaz. Oprócz opisanych kompleksów świątynnych, warto zachwycić się tutejszą przyrodą. Zobaczyć góry i wzgórza, pojechać nad jezioro Sewan, które zajmuje aż 940 kilometrów kwadratowych. Co jednak najistotniejsze, podróż do Armenii jest świetną okazją do spotkania wielu życzliwych i pomocnych ludzi, którzy mogą podzielić się inspirującymi, czasem bolesnymi, ale zawsze ciekawymi historiami.

Related Posts