Kielce – informacje dla turystów

0

Kielce znajdują się w centralnej Polsce, w jej południowej części. Niezwykłe położenie miasta u podnóży Gór Świętokrzyskich i występowanie na jego terenie aż 5 rezerwatów przyrody, czyni je niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników pieszych wycieczek.

Małymi krokami przychodzi do Polski jesień. Mieniąca się wszystkimi odcieniami brązu, żółtego i pomarańczowego koloru pora roku potrafi wyczarować niezwykłe krajobrazy. Skorzystajcie ciepłych z wrześniowych i październikowych weekendów i odwiedźcie Kielce.

 

MIEJSKI SZLAK TURYSTYCZNY W KIELCACH

Przez najważniejsze miejsca w Kielcach przebiega czerwony Szlak Miejski. Jego przebieg wyznaczają prostokątne znaki złożone z trzech pasków: dwóch skrajnych białych i czerwonego pośrodku  oraz strzałek ułatwiających orientację. Dokładny przebieg ciekawej trasy i mapę znajdziecie na oficjalnej stronie Kielc.

Pamiętaj w Kielcach nie możesz ominąć:

  • Pałacu Biskupów Krakowskich
  • Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP
  • Kościoła św. Wojciecha
  • Kościoła garnizonowego
  • Rynku miasta

SIENKIEWKA

Każdy turysta zwiedzający Kielc na pewno trafi na „Sienkiewkę”, kielecki deptak przebiegający po ulicy Sienkiewicza. Jedna z najpopularniejszych ulic w Polsce posiada swoją stronę internetową, z  dokładnie opracowaną historią i opisem ciekawych miejsc. Spacerując po tej artylerii komunikacyjnej zwróćcie uwagę na budynek Banku Gospodarki Żywnościowej, dolinę Silnicy (rzeka nad, którą leżą Kielce), dawny Hotel Wersal oraz Hotel Bristol.

REZERWATY PRZYRODY W KIELCACH

Wspomnianych 5 rezerwatów nosi nazwę: Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Parki chronią cuda przyrody ożywionej nieożywionej.

Kadzielnia– rezerwat przyrody nieożywionej obejmuje skalne wzgórze o tej samej nazwie, Kadzielnia. Ciekawostką jest, że występują tam liczne skamieniałości koralowców, trylobitów, ryb pancernych i innych zwierząt morskich z przed 350 mln lat.

Karczówka– rezerwat krajobrazowy leży na wzgórzu Karczówka. Niegdyś eksploatowano tam rudy ołowiu.

Ślichowice-rezerwat przyrody nieożywionej utworzony w celu zachowania pozostałości po tektonice hercyńskiej: przefałdowane skały wapienne, magrle, łupki itd.

Wietrznia– rezerwat przyrody nieożywionej utworzony na terenie nieczynnego kamieniołomu Wietrznia w Kielacach.

Biesak-Białogon– najmniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w Kielcach. Na jego terenie możecie znaleźć piaskowce i mułowce z dolnego kambru, a także małe jeziorko, które powstało po zalaniu wodą dawnego kamieniołomu.

WIECIE, CO OZNACZAJĄ SYMBOLE NA HERBIE KIELC?

Złote litery CK w koronie na czerwonym tle są skrótem od łacińskiej nazwy Civitas Kielcensis (Obywatele Kielc). Herb nadał miastu w 1496 roku kardynał Fryderyk Jagiellończyk.

TANI DOJAZD DO KIELC

Jadąc do Kielc z KrakowaWarszawy lub Zakopanego warto sprawdzić ceny biletów u przewoźnika Flixbus. Przykładowy bilet w październiku, w weekend, na trasie Warszawa-Kielce kosztuje już 20 zł!

Related Posts