Inne kraje

Dla niemal wszystkich turystów Kolumbia to całkowicie nieznana , znany z mitów i magii, partyzantki, szmaragdów i tajemniczego Eldorado. Tam mieszka i pisze powieści noblista Gabriel García Márquez, tam też toczy się akcja jego osobliwej powieści „Sto lat samotności’. Nazwa państwa upamiętnia Krzysztofa Kolumba, jednakże słynny kolonizator nigdy tu nie dotarł, a tubylcy przekształcają tę nazwę na „Locombia” (szalony kraj) i to nie bez powodu.

87532096

Wystarczy kilka godzin jazdy samochodem, by uświadomić sobie istotne różnice w klimacie, topografii, przyrodzie, rzemiośle, muzyce i architekturze sąsiadujących ze sobą rejonów.

W Kolumbii występują dwie pory roku: sucha (verano, czyli lato) i deszczowa (invierno, czyli zima). W strefie andyjskiej i na Wybrzeżu Karaibskim (gdzie turyści spędzają najwięcej czasu) mamy w ciągu roku kalendarzowego dwie pory suche i dwie deszczowe.

Główna pora sucha to czas między styczniem a marcem. Drugi podobny okres, nieco krótszy i mniej suchy, przypada na okres od czerwca do sierpnia. Najprzyjemniejszą porą na zwiedzanie w Kolumbii jest sezon suchy, w szczególności jeśli ktoś ma zamiar uprawiać turystykę pieszą czy inne formy aktywnego wypoczynku.

Kolumbia

Ukształtowanie terenu jest ogromnie zróżnicowane. Zachodnia Kolumbia, zajmująca prawie połowę całego terytorium, to szczyty gór. Pas trzech łańcuchów Andów – Kordyliery Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, jak gdyby równoległych do siebie, rozciąga się z północy na południe na długości całej zachodniej części Kolumbii.

3170358

Około 50% terenów położonych na wschodzie od Andów to rozłożyste niziny, które z reguły dzielą się na dwa regiony: Los Llanos na północy i Amazonię na południu. Do Kolumbii należy kilka małych wysp. Największe z nich to archipelagi San Andrés i Providencia (leżace na Morzu Karaibskim, 750 km oddalone od wybrzeża) oraz Islas del Rosario (położone niedaleko wybrzeża Morza Karaibskiego) i Isla Gorgona (leżace na Oceanie Spokojnym).