Polska

Write a comment

Mało osób wie, jak malowniczym i pięknym miejscem jest Opole. Cała Polska je zna z transmisji z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Z ekranu telewizora widać tylko Wieżę Piastowską i amfiteatr. A czy słyszliście o Opolskiej Wenecji, kościele franciszkanów z dostępnymi dla zwiedzających podziemiami, Wzgórzu Uniwersyteckim lub ogromnym ogródzie zoologiczny istniejący od lat 30-tych XX wieku?

PRZYJAZD DO OPOLA

Stolica województwa opolskiego leży w południowo-zachodniej Polsce nad rzeką Odra. Około 15 km od miasta przebiega autostrada A4. Jeśli wybierzecie się do Opola pociągiem warto skorzytać z promcyjnych biletów PKP: Pociągiem międzynarodowym w komunikacji krajowej, Last minute, Bilet Rewelacyjny, Bilet Podróżnika, Bilet Rodzinny. Jadąc autobusem z Warszawy w październiku do Opola zapłacicie u przewoźnika Sindbad za bilet w obie strony 93,10 zł.

 


GDZIE SPAĆ I CO ZJEŚĆ?
Najtańsze noclegi w Opolu oferuje hotel Zacisze. Położenie w centrum miasta i dostępny parking jest jego kolejnym atutem. Ciekawą ofertę posiada również Hostel Bartek.

Są w Opolu miejsca, gdzie każdy odwiedzający powinien pójść, aby poznać atmosfer Stolicy Polskiej Piosenki. Jeśli będziecie głodni, to wstąpcie do smażalni ryb Rybex (ul. Krakowska 10), baru Pierożek (ul. Kołłątaja 6/2), Nleśnikarnia „Grabówka” (ul. Mozarta 2), Cukiernia i Lodziarnia w Opolu”Górka” (ul. Krakowska 32) lub restauracja Maska (Rynek 4/6). Nie zapomnijcie spróbować RKM= kluski śląskie, rolada i modra kapusta.

RELAKS DLA DUSZY I CIAŁA
W Opolu można naprawdę odpocząć! Zostawiając samochód pod hotelem możecie wybrać się na spacer po jego najskrytszych i najpiękniejszych zakątkach. Trasa nie będzie długa, ale niezwykle atrakcyjna. Na weekend proponujemy wycieczkę po Starym Mieście. Nasza trasa będzie miała następujący przebieg (mapka w galerii obazków):

herb kielc co oznacza ck

Start: Dworzec Główny PKP

Przebieg trasy (nazwy ulic wyznaczających trasę): Krakowska, Księcia Konstantego Damrota, Plac Ignacego Daszyńskiego, Księdza Hugona Kołłątaja, Ozimska, Reymonta, Plac Mikołaja Kopernika, Henryka Sienkiewicza, Jana Łangowskiego, Katedralna, Piastowska, Zamkowa

Koniec: Rynek

SŁOWNICZEK NAJWAŻNIEJSZYCH POJĘĆ O OPOLU
Spacerując po Opolu wspomnianą już trasą zwróćcie uwagę na kilka miejsc:

Wieża Piastowska w Opolu- pozostałość po Zamku Piastowskim w Opolu, który został rozebrany w latach 30- tych XX wieku. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Opolu. Zbudowano ją około 1300 roku. Dostępna dla zwiedzających. Z góry rozciąga się niesamowita panorama na miasto.

Ratusz w Opolu- wzniesiony według florenckiego pałacu Vecchio w 1864 roku.

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha- przez mieszkańców nazywany kościołem „na górce”. Legenda głosi, że został wybudowany w miejscu kazań św. Wojciecha.

Bazylika Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu- gotycka katedra wzniesiona pod koniec XV wieku.

Wzgórze Uniwersyteckie- wzniesienie przy gmachu Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego na Placu Kopernika, gdzie zgromadzone są rzeźby niemal naturalnych rozmiarów przedstawiające najważniejsze osobistości polskiej piosenki tj. Marek Grechuta, Agnieszka Osiecka czy Czesław Niemen.

Opolska Wenecja- niezwykłe miejsce położone w centrum Opola nad starym korytem Opola, potocznie nazywanym Młynówką. Lokalizacja zabytkowych kamienic nad wodą upodabnia to miejsce do Włoskiej Wenecji. Warto wieczorem zobaczyć jej iluminację.

CIEKAWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE RÓWNIEŻ DLA DZIECI
Osobiście możecie przekonać się, że Opole będzie podobać się waszym dzieciom. Na początek proponuje wycieczkę do ZOO, przepięknego ogrodu, gdzie wspaniale spędzicie cały dzień. Niektóre zwierzęta biegają wolno i swobodnie, oczywiście od zwiedzających zawsze ich oddziela rów lub wysoka bariera. Opolskie uchatki i żyrafy zapraszają również do Mini Zoo dla dzieci!

Również w trakcie spaceru możecie zobaczyć ciekawe miejsca. Naprzeciwko wejścia głównego do ratusza znajduje się szafa grająca odtwarzająca największe przeboje Opolskich Festiwali, a tuż za nią Opolską Aleja Gwiazd.

Say something here...
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.